Transport gratuit pentru comenzile de minim 200 lei

Fervex Pentru Adulti, 8 Plicuri

UPSA
16,87 RON
Pagina actualizata la data de: 19.07.2024, ora 11:48

Categorie produs: OTC

DCI: Combinatii (Paracetamolum+Acidum Ascorbicum)

In stoc

Durata de livrare: 24 h -48 h

Limita stoc
Adauga in cos
Cod Produs: 114491 Ai nevoie de ajutor? 0711064602
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Descriere
  • Review-uri (0)

Fervex Pentru Adulti este indicat in tratamentul simptomatic al racelilor comune, rinitelor alergice si vasomotorii, starilor gripale (pentru ameliorarea stranutului, secretiei nazale apoase, inflamatiei mucoaselor nazala si sinusala, febrei, durerilor de cap si durerilor musculare). Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar in cazul aparitiei infectiilor bacteriene.

Compozitie:
Substanţele active sunt paracetamol, acid ascorbic şi maleat de feniramină. Fiecare plic cu granule pentru soluţie orală conţine paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg şi maleat de feniramină 25 mg. Celelalte componente sunt: sucroză (zahăr), acid citric anhidru, gumă arabică, zaharină sodică, aromă Antilles (componente principale: maltodextrină și gumă arabică si componente aromatice principale: α-pinen, β-pinen, limonen, γ-terpinen, linalol, neral, α-terpineol, geranial).

Mod de administrare:
Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra, farmacistul sau asistenta medicala. Discutati cu medicul dumneavoastra, cu farmacistul sau cu asistenta medicala, daca nu sunteti sigur.
Adulti si adolescenti peste 15 ani: 1 plic de 2-3 ori pe zi. Intervalul dintre administrari trebuie sa fie de cel putin 4 ore. Continutul plicului se administreaza cu o cantitate suficienta de apa rece sau fierbinte. Pentru tratamentul starilor gripale este preferabil a se administra seara, incepand din ziua aparitiei primelor simptome.
Informati medicul dumneavoastra sau farmacistul daca starea de rau continua dupa 5 zile de tratament. Medicul dumneavoastra va va informa cat va dura tratamentul cu Fervex pentru adulti. Daca aveti impresia ca efectul medicamentului este prea puternic sau prea slab solicitati sfatul medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Daca ati utilizat o doza mai mare decat cea recomandata anuntati imediat medicul dumneavoastra sau farmacistul. Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza pe care ati uitat sa o luati. Luati doza urmatoare cand va amintiti si continuati tratamentul.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament adresati-va medicului dumneavoastra, farmacistului sau asistentei medicale.

Reactii adverse posibile:
Ca toate medicamentele acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele: sedare, somnolenta, uscaciune a gurii, tulburari urinare, tulburari de acomodare a vederii la distanta, stare confuzionala, agitatie la pacientii varstnici, tensiune arteriala scazuta la pozitia “stat in picioare”, ameteala, scaderea memoriei si scaderea capacitatii de concentrare.
Rar pot sa apara cazuri de trombocitopenie (scaderea sub nivelul normal a valorii unor elemente sanguine numite plachete, manifestata prin sangerari neobisnuite si aparitia de hematoame), anemie hemolitica (scaderea sub nivelul normal a unor elemente sanguine numite hematii, manifestata prin stari de oboseala si slabiciune), agranulocitoza (manifestata prin febra, cu sau fara frisoane, ulceratii sau pete de culoare alba la nivelul buzelor si mucoasei bucale, ulceratii la nivelul faringelui);
Foarte rar poate sa apara mancarime la nivelul pielii, roseata a pielii, urticarie, cazuri in care trebuie oprit tratamentul si anuntat medicul.

Prezentare: 
8 plicuri

 

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

Suport clienti luni - vineri 08-22 si sambata 08-13

0711064602 apotheka@e-apotheka.ro

Compara produse

Trebuie sa mai adaugi cel putin un produs pentru a compara produse.

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!