Fervex raceala si gripa, 16 comprimate

UPSA
20,00 RON
Pagină actualizată la data de: 28.11.2022, ora 08:27 Forma farmaceutica: Comprimate. Ambalaj: Cutie cu 2 blistere PVC/Al x 10 comprimate.

Categorie produs: OTC

In stoc

Durata de livrare: 24 h -48 h

Transport 10.9 RON
Limita stoc
Adauga in cos
Cod Produs: 102551 Ai nevoie de ajutor? 0711064602
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Descriere
  • Review-uri (0)

Indicații:
Acest medicament este indicat la adulti si adolescenti cu varsta peste 15 ani, in cursul racelii, rinitei, rinofaringitei si afectiunilor asemanatoare gripei, pentru tratament in caz de:
- secretii nazale incolore si lacrimare a ochilor,
- stranut,
- dureri de cap si/sau febra.
Pentru copii cu varsta sub 15 ani, exista alte medicamente: adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari.
Acest medicament contine 2 substante active:
- paracetamol, care amelioreaza durerea si reduce febra;
- maleat de clorfenamina, care reduce secretiile nazale, lacrimatul ochilor si stranutul.
Daca dupa 5 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

Compoziție/comprimat:
Paracetamol 500,00 mg
Maleat de clorfenamina 4,00 mg

Mod de administrare:
Adulti si adolescenti >50 kg (>15 ani) 1 comprimat filmat (500 mg de paracetamol 4 mg de clorfenamina) 4 ore 4 comprimate filmate (2000 mg de paracetamol 16 mg de clorfenamina)
Doza zilnica maxima de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 3000 mg pe zi.
Doza zilnica maxima de maleat de clorfenamina nu trebuie sa depaseasca 16 mg pe zi, adica 4 comprimate filmate pe zi.

Contraindicații:
Nu luați Fervex răceală și gripă 500 mg /4 mg comprimate filmate:
- dacă sunteți alergic la oricare dintre substanțele active sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament;
- a nu se administra la copii cu vârsta sub 15 ani. 

Precautii:
Înainte să utilizaţi Fervex răceală și gripă, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Sarcina:
Dacă este necesar, Fervex răceală și gripă 500 mg /4 mg comprimate filmate poate fi utilizat în timpul sarcinii. Trebuie să utilizați cea mai mică doză posibilă care vă reduce simptomele și să o utilizați pentru cel mai scurt timp posibil. Contactați medicul dumneavoastră dacă simptomele nu se reduc.
Cu toate acestea, la finalul sarcinii, administrarea excesivă a acestui medicament poate provoca efecte neurologice la nou-născuți. De aceea, adresați-vă întotdeauna medicului dumneavoastră pentru recomandări înainte de a lua acest medicament și nu depășiți niciodată doza recomandată.
Alăptarea:
Acest medicament este cel mai probabil excretat în laptele matern. Având în vedere proprietățile sale sedative, care pot avea un efect asupra copilului dumneavoastră (letargie, tonus scăzut) sau invers, stimulative (insomnie), acest medicament nu este recomandat în timpul alăptării.
Fertilitatea:
Este posibil ca paracetamolul să afecteze fertilitatea la femei; acest efect dispare după întreruperea tratamentului. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Fiți foarte atent când conduceți vehicule sau folosiți utilaje, deoarece acest medicament poate cauza somnolență, în special la începutul tratamentului. Dacă aveți întrebări suplimentare, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări. 

Prezentare:
16 comprimate filmate

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Scrie un review


Review-ul a fost trimis cu succes.

Suport clienti luni - vineri 08-22 si sambata 08-13

0711064602 apotheka@e-apotheka.ro

Compara produse

Trebuie sa mai adaugi cel putin un produs pentru a compara produse.

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!